Historia

Ludowy Klub Sportowy „Płomień“ Limanowa

 

Rok założenia: LZS Łososina Górna- 1948r. od 1989r. LKS „Płomień“Limanowa.
Adres: ul. Szkolna, 34-600 Limanowa
Barwy: Biało – czerwone
Strona internetowa: plomien-limanowa.com 
Stadion: wym.105 x 75m, pojemność trybun - 450 miejsc.

 

 

Ludowy Zespół Sportowy w Łososinie Górnej, obecnej dzielnicy miasta został założony przez  Jana Dudka i Franciszka Opiołę w 1948 roku. Młodzież ćwiczyła i uczestniczyła w rozgrywkach piłki siatkowej. Działalność sportowa kilka razy ustawała ze względu na brak boiska sportowego.

W latach 1972-1975: Adam Dudek, Stanisław Golonka, Henryk Gąsiorek, Marek Danowski, Ludwik Załubski reaktywują działalność sportową w oparciu o członków straży pożarnej i przyjmują nazwę LZS "Płomień". Dzięki przychylności naczelnika gminy Łososina Górna, Andrzeja Ociepki i zaangażowaniu nowego zarządu powstaje pierwsze boisko sportowe do gry w piłkę nożną obok szkoły,zaś  w parku do siatkówki i skocznię do skoku wzwyż i w dal.W tym czasie LZS pod kierownictwem Ludwika Załubskiego prowadzi prężną działalność w zakresie piłki nożnej kl.“C“ W 1983 roku prezesem LZS Płomień zostaje Zygmunt Łątka, który angażuję się w działalność klubu i budowę stadionu. Trenowaniem piłkarzy zajmują się Stanisław Golonka i Zdzisław Sułkowski. W 1986r. Piłkarze awansują do klasy „B“.

W 1984r.  Sabina Dudek – przewodnicząca Komitetu Osiedlowego rozpoczęła starania o lokalizację pod stadion sportowy. Pracami formalnie – prawnymi zajął się Jan Dudek. Po uzyskaniu lokalizacji 19.10.1986r. Powołano Społeczny Komitet Budowy Stadionu Sportowego w Łososinie Górnej w skaldzie: przewodniczący – Zygmunt Łątka, zastępca – Stanisław Golonka i członkowie: Michał Kociołek , Jan Dudek, Ryszard Wróbel. Stadion powstał w bardzo krótkim czasie, a jego otwarcie nastąpiło24.07.1988r. Dzięki staraniom Zygmunta Łątki inicjatywa społeczna była olbrzymia. Przy budowie pracowała młodzież szkolna wraz z nauczycielami, członkowie LZS-u, OSP, ciężkie roboty wykonywali pracownicy ŁPPD ze sprzętem budowlanym. Wartość robót wykonanych w czynie społecznym w roku 1987/88 oszacowano na kwotę około 760 000 złotych, a pracę młodzieży na około 4,5 tysiąca roboczogodzin. Ten zapał społeczny został wsparty środkami finansowymi z Urzędu Wojewódzkiego, z Urzędu Miasta i Gminy Limanowa i z Łososińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego. Do powstania tego pięknego obiektu sportowego, który mieści pełnowymiarową płytę boiska do piłki nożnej, trybunami i budynek socjalno – gospodarczy przyczynili się również sympatycy sportu z władz wojewódzkich: Ryszard Aleksander, Jacek Bugański, Jan Kubowicz, Stanisław Strug, Rudolf Zaczyński, Michał Czachurski, Michał Kociołek.       

Oprócz piłki nożnej działała już wtedy sekcja szachowa prowadzona przez Ryszarda Ewerta (sędzia FIDE) i Dominika Bubulę (sędzia klasy państwowej). Sekcja szachowa w latach 2000 – 2006 występowała w rozgrywkach III ligi PZSzach i działa nadal pod kierownictwem Ryszarda Ewerta.

W 1984 roku seniorzy Płomienia wywalczyli Puchar Wojewódzki pokonując w finale drużynę Bur Dębno wynikiem 2:1, Płomień, który grał wówczas w C klasie, a Bur Dębno w Lidze Okręgowej.

W 1989 roku z inicjatywy działaczy powstał Ludowy Klub Sportowy „Płomień“ Limanowa uzyskując osobowość prawną. 
Płomień Limanowa w sezonie 88/89 awansował do A klasy  i przez dwa sezony uczestniczył w rozgrywkach tej klasy. Przez kolejne lata do 2005 roku seniorzy występowali w kl.“B“

W latach 2006 - 2010 drużyna Juniorów Płomienia osiągała największe sukcesy od czasu powstania klubu.
Od 2006 roku  trenowaniem juniorów i trampkarzy zajął się absolwent AWF w Krakiwie Łukasz Bukowiec . Na efekty jego pracy nie trzeba było długo czekać. Juniorzy „Płomienia“ w ciągu trzech sezonów  awansowali z III ligi  do I Ligi Juniorów Starszych  okręgu Nowy Sącz.
W pierwszym sezonie w tej lidze juniorzy zajęli 10 miejsce, a w sezonie 2009/10 zajmując 4 miejsce w rozgrywkach zostali najlepszym zespołem z powiatu Limanowskiego wyprzedzjąc:
KS Limanovia, Tymbark, Dobrzanka, Laskovia.

W kolejnych latach, drużyna juniorów utrzymywała dobry poziom w lidze Okręgowej Nowy Sącz, natomiast Juniorzy, którzy kończyli wiek młodzieżowej gry zaczęli wspierać drużynę Seniorów. W czasie kiedy juniorzy osiągali największe sukcesy, drużyna Seniorów radziła sobie różnie.

Sezon 2005/2006 dał nam awans do A klasy Limanowskiej z 3 miejsca za Limanovią II i Śnieżnicą. W kolejnym sezonie drużyna grała w 14 zespołowej A klasie, gdzie po dobrym sezonie zajęła 11 miejsce. Działacze jednak zdecydowali o nie przystąpieniu do kolejnych rozgrywek na tym szczeblu i drużyna sezon 2007/2008 grała w B klasie Limanowskiej, która liczyła 8 zespołów. Płomień w całym sezonie przegrał tylko dwa razy i zajął drugie, premiowane awansem do A klasy miejsce.

Sezon 2008/2009 był jednym z najgorszych w historii występów Płomienia w A klasie. W drużynie nastąpiła tzw. zmiana pokolenia, odeszła spora grupa starszych zawodników, a do składu wchodzili pojedynczo młodzi gracze. Drużyna w 26 meczach zdobyła zaledwie 5 punktów, tylko raz zwyciężając bilans bramkowy to 15 strzelonych do 101 straconych bramek. Drużyna nie mająca trenera z hukiem spadła z ligi. W sezonie 2009/2010 Płomień nadal grał bez Trenera (wcześniej tę funkcję pełnił, doświadczony zawodnik (A. Koza lub W. Sułkowski). W 7 drużynowej B klasie Płomień zajął 4 miejsce za Śnieżnicą, Słomką i Ostrą.

Sezon 2010/2011 był przełomowy. Tuż przed ligą drużynę objął Trener Piotr Pietruch. Trener, który nie miał nic wspólnego z naszą miejscowością, ktoś z zewnątrz - tak jak to chcieli działacze klubu. Drużyna Seniorów wreszcie zaczęła regularnie trenować. Organizacja w klubie znacznie się poprawiła. Dało to efekty już w pierwszym sezonie pracy nowego szkoleniowca. Płomień zajął drugie miejsce za Limanovią II, która była bardzo mocna w tym sezonie i ani razu nie przegrała (cały sezon była wspierana przez zawodników z pierwszej drużyny).

Sezon 2011/2012 był bardzo ważny w ostatnim czasie. Drużyna awansowała do A klasy w bardzo dobrym stylu szczególnie grając w rundzie wiosennej. Po jesieni Płomień miał trzecie miejsce i stratę aż 12 punktów, do lidera. W rundzie wiosennej drużyna wygrała wszystkie spotkania i zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając rezerwy KS Tymbark.

Sezon 2012/2013 nasza drużyna grała w 12 zespołowej A klasie. Zadaniem na ten sezon było utrzymanie się w lidze, plan szybko został zrealizowany, a drużyna walczyła o środek tabeli. W tym sezonie drużyna zagrała spotkania, które na długo będą zapamiętane jak choćby remis na wyjeździe z Limanovią II, czy wyjazdowe zwycięstwo z liderem Sokołem Słopnice 4:2. Bardzo dobry sezon drużyna kończy na 3 miejscu w tabeli. Po za rozgrywkami ligowymi drużyna gra w Pucharze Polski na szczeblu LPPN i pokonując drużyny A klasowe oraz Olimpie Pisarzowa (liga okręgowa) odpada dopiero w Półfinale LPPN z III ligową Limanovią Limanowa. W plebiscycie LPPN na Najpopularniejszego Piłkarza i Trenera Ziemi Limanowskiej drugie miejsce zajmuję Łukasz Koza oraz Trener Piotr Pietruch

Sezon 2013/2014 to najlepszy okres we „współczesnej” historii Płomienia. Drużyna seniorów pomimo bardzo silnej i wyrównanej A klasy (spadkowicze z okręgówki Dobrzanka i AKS Ujanowice a także dźwigająca się z marazmu Laskovia) za cel postawiła sobie awans do V ligi i ten cel zrealizowała. Na 22 mecze ligowe seniorzy odnieśli 17 zwycięstw aplikując rywalom 82 gole. A zwycięstwa 4:1 na Dobrzance czy 3:1 z AKS Ujanowice na długo zostaną w pamięci kibiców. Dodatkowo Płomień sięgnął po Puchar Polski na szczeblu Limanowskiego PPN (po drodze eliminując m.in. ubiegłorocznego zwycięzcę Pucharu na szczeblu małopolskim – IV ligowy KS Tymbark). Nasza drużyna uległa w półfinale Pucharu OZPN Nowy Sącz po bardzo dobrej grze III-ligowemu Porońcowi Poronin 0:1. W plebiscycie LPPN na Najpopularniejszego Piłkarza i Trenera Ziemi Limanowskiej drugie miejsce zajmuje Tomasz Łątka oraz Trener Piotr Pietruch.

Sezon 2014/2015 to historyczny sezon dla Seniorskiej Piłki w Płomieniu Limanowa czyli debiut tej drużyny na boiskach Ligi Okręgowej Nowy Sącz. Drużyna zadebiutowała 15 sierpnia 2014 roku na stadionie w Tęgoborzy, gdzie zanotowaliśmy pierwszą bramkę w Lidzę Okręowej strzeloną przez Tomasza Łątkę i pierwsze zwycięstwo 0:2 po drugiej bramce zdobytej przez Konrada Kozę.  Na 30 mecze ligowe seniorzy odnieśli 12 zwycięstw, 8 remisów i 10 prażek. Kończac sezon na bardzo dobrym siódmym miejscu. Płomień w tym sezonie zagrał świetne spotkania jak choćby na boisku lidera z Tymbarkiem 1:1, oraz zaskakujące zwycięstwa jak w pierwszej rundzie z Turbaczem, Orkanem Szczyrzyc. W plebiscycie LPPN na Najpopularniejszego Piłkarza i Trenera Ziemi Limanowskiej wygrywają nasi reprezentanci !Tomasz Łątka oraz Trener Piotr Pietruch. W t7m sezonie udało się reaktywować drużynę Juniorów oraz nie istniejącą od dawna drugą drużynę, której podjął się prowadzenia menager Zbigniew Dudek. Obie ekipy wystartowały w rozgrywkach wprawdzie bez sukcesów, ale obie drużyny są coraz mocniejsze. Drużyny młodzieżowe prężnie się rozwijają w 2015 roku udaje się utworzyć drużynę Orlików, którą prowadzi Trener Kamil Musiał. Trener prowadzi również zajęcia dla żaków i wkrótce oni również będą zgłoszeni do ligi. 

Prezesi Płomienia po reaktywacji klubu:

 • 1983 - 1996 - Zygmunt Łątka 
 • 1996 - 1997 - Ryszard Wróbel
 • 1997 - 2002 - Ryszard Ewert 
 • 2002 - 2010 - Zdzisław Golonka
 • 2011 - nadal - Mirosław Twaróg

Trenerzy Pierwszej drużyny:

 • 1983 - 1986 - trenowaniem zajmował się Prezes Zygmunt Łątka
 • 1986-1988 - Marian Oraczko
 • 1988 1995 - Stanisław Golonka, Zdzisław Sułkowski, Zbigniew Twaróg
 • 1995-2010 - Andrzej Koza, Wojciech Sułkowski, Albert Golonka, Łukasz Bukowiec
 • 2010 - 2015 - Piotr Pietruch 
 • Lipiec 2015 - czerwiec 2016 - Marian Tajduś
 • Lipiec 2016 - Kamil Król - nadal

Wyróżniający się zawodnicy w poszczególnych okresach:

Lata 1985- 95:  Marek Łątka, Kazimierz Biedroń, Stanisław Puch, Stanisław Kolawa, Andrzej Koza, Marek Kaptur, Jerzy Kaptur, Marek Wróbel, Jan Biedroń, Jan Koza, Józef Wojtas, Piotr Kęska, Piotr Golonka, Grzegorz Walasik, Ryszard Wróbel, Adam Koza, Jan Załubski, Jan Ślazyk, Bogdan Koza, Jan Smoter,


Lata 1995-2005: Antoni Golonka, Łukasz Matyszczak, Wojciech Sułkowski, Andrzej Koza,  Piotr Kęska, Bogdan Kęska, Marek Łątka,  Mateusz Kokot, Rafał Podgórny, Waldemar Ryś, Tomasz Wilczek, Łukasz Bukowiec, Paweł Dudek, Zbigniew Dudek, Kamil Ewert, Paweł Górczyk, Krzysztof Jonak, Jan Jurek, Paweł Jurek, Stanisław Kolawa, Henryk Ługowski, Rafał Michalik, Robert Prusik, Stanisław Puch, Janusz Wideł, Marcin Wilczek, Paweł Wilczek, Piotr Wilczek, Tomasz Szyrszeń, Jacek Sajdak, Łukasz Golonka, Michał Golonka, Przemysław Grzelak, Jakub Ryś, Marcin Bieda, Mateusz Borycz, Przemysław Golonka, Łukasz Amanowicz, Łukasz Kaim, Jakub Zawada, Przemysław Zawada.